Poznaj swojego wroga!
Poznaj swojego wroga!
Dzisiaj mamy dla Was parę ciekawostek na temat kun oraz gatunków pokrewnych.
Kuna a łasica
Niektórzy ludzie używają nazwy kuna i łasica zamiennie, w dodatku nie rozróżniają tych zwierząt. Dlatego dzisiaj przedstawiamy krótki poradnik, jak rozróżnić te dwa gatunki. Oczywiście kuna i łasica należą wspólnie do rodziny łasicowatych, ale pierwsze z tych zwierząt jest znacznie większe, może osiągać nawet pół metra. Łasica swoimi gabarytami bardziej przypomina szczura.
Obydwa gatunki nie zapadają w sen zimowy. Łasica jednak uzbraja się w kamuflaż – jej futro przybiera piękny, biały kolor. Kuna też na zimę zmienia swoją garderobę, jednak nie w tak widoczny sposób. Kamionka – to myśliwskie określenie na kunę domową, natomiast tumak – na kunę leśną. Obydwa te ssaki w Polsce zaliczane są do zwierząt łownych.
Łasicowate na świecie
Natomiast amerykańskim odpowiednikiem kuny jest rosomak – największy przedstawiciel rodziny łasicowatych. Znany ze swojego agresywnego usposobienia i krwiożerczości padlinożerca doskonale wspina się na drzewa. Do jego jadłospisu należy głównie padlina, chociaż przyciśnięty głodem nie zawaha się polować.
Innym gatunkiem małego drapieżnika (oprócz kuny i łasicy) jest gronostaj. Jego aparycja jest tak podobna do swoich krewnych, że wprowadził w błąd nawet pracowników krakowskiego Muzeum Narodowego. Tytułowa Dama na obrazie Leonarda da Vinci trzyma na swoich rękach właśnie gronostaja, a nie łasicę! Jak odróżnić więc te dwa zwierzęta?
Niewielka, czarna plamka na czubku ogona jest atrybutem zwierzęcia trzymanego przez kobietę na obrazie i właśnie po tym znaku udało się je sklasyfikować jako gronostaja.

Oczywiście wszystkie te szkodniki mogą być przyczyną problemów w gospodarstwach domowych. Nie tylko niszczą sprzęt i ocieplenie w domu, ale również zostawiają odchody. Warto się przed nimi zabezpieczyć, szczególnie jeśli obawiasz się, że przez zwierzęta może ucierpieć Twój dobytek.
Zobacz naszą ofertę!