Nornice — małe, puchate szkodniki

Nornice — małe, puchate szkodniki

Te na pozór niegroźne małe szkodniki potrafią wyrządzić wiele szkód w naszym ogródku. Jak się pozbyć tych małych chomików?Jak wygląda nornica?

Nornice to krewne naszych domowych chomików. Tak jak i one nie są sporych rozmiarów. Najczęściej osiągają długość do 15 centymetrów, z czego 5 cm to ich ogon. Ciało mają pokryte brązowo-szarą sierścią z nagim ogonem. Wyróżniają się dość sporymi, czarnymi oczami.

Zwierzęta te prowadzą głównie nocny lub wieczorny tryb życia. Czasami co prawda wychodzą na powierzchnię za dnia, ale tylko wtedy, gdy zgłodnieją. Ich głównym zajęciem jest budowa systemu podziemnych korytarzy. Uwielbiają budować kopce i tunele w miejscach z łatwym dostępem do pożywienia oraz tam, gdzie w razie konieczności będą mogły się schronić przed niebezpieczeństwem.

Nornice wychodzą na powierzchnię kiedy zgłodnieją


Jak uchronić się przed nieproszonym gościem?

Nornice wyrządzają spore szkody na naszej działce, dlatego trzeba podjąć jak najwcześniej odpowiednie kroki, w celu pozbycia się ich.

Warto pamiętać o różnych sposobach, aby nie dopuścić do pojawienia się na naszym obszarze tych stworzeń.

Na początek warto zasadzić rośliny, których te gryzonie nie lubią. Możemy postawić na wilczomlecz, koronę cesarską, czosnek czy miętę. Dbajmy także o to by ściółka nie była zbyt wysoka, a drzewa u dołu pnia zabezpieczajmy specjalnymi osłonkami. Pamiętajmy także o ogólnym porządku na działce, szczególnie o chwastach – wyrywajmy je regularnie, a resztek roślinnych nie pozostawiajmy w ogrodzie.

Co istotne, nornice nie lubią obecności innych zwierząt np. ptaków czy domowych pupili. Warto więc zabierać naszego psa czy kota na działkę.

Warto zabezpieczyć swój ogródek przed tymi nieproszonymi gośćmi


Skuteczna walka z nornicami

Kiedy jednak nornica zawita na naszą działkę, to należy się jej skutecznie pozbyć. Walczyć z nią można poprzez wkładanie do kopców i tuneli gałęzi żywotnika, czy liści orzecha włoskiego. Ząbki czosnku także nadadzą się do tego.

Nornice łatwo spłoszyć, dzięki ustawieniu urządzeń, które wytwarzają dźwięk. Można je zakupić w naszym sklepie lub wykonać własnoręcznie. Wystarczy umiejscowić butelkę w ziemi, a wiatr spowoduje pojawienie się hałasu.

Jeśli chcesz znaleźć skuteczne odstraszacze ultradźwiękowe przeciwko tym gryzoniom, to zapraszamy do naszego sklepu internetowego.

Zobacz naszą ofertę!