Kuny – od sprzymierzeńca do wroga człowieka

Kuny – od sprzymierzeńca do wroga człowieka

Niegdyś nazywana kamionka, czyli kuna domowa. Ssak pierwotnie zamieszkujący tereny leśne niedaleko osuwisk, kamieniołomów, jaskiń i innych miejsc, gdzie można znaleźć schronienie. Wraz z rozwojem cywilizacji i budową domów, kuny zdecydowały, że zdecydowanie lepszym miejscem zamieszkania będą budynki.

Piwnice, strychy oraz inne zakamarki domów stanowią perfekcyjne miejsce dla kuny. Jest jej ciepło, łatwo o pożywienie oraz ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Często dobrą alternatywę stanowią dla nich samochody, gdzie pod maską auta mogą skryć się przed niebezpieczeństwem i w spokoju ogrzać, przy okazji przegryzając kilka przewodów. Nie można tego lekceważyć, gdyż uszkodzenia tego typu mogą mieć fatalne skutki, kiedy auto będzie w ruchu – o ile w ogóle silnik się uruchomi. Jaki jednak mieliśmy i mamy pożytek z tych stworzeń?

Zwierzęta te mogą być niezwykle niebezpieczne również dla człowieka.

Zwierzęta te są niezwykle skuteczne w zwalczaniu gryzoni, takich jak myszy i szczury. Właśnie dlatego wiele lat były sojusznikiem człowieka i nie stanowiły żadnego zagrożenia. Często ich polowania są o wiele skuteczniejsze niż domowego kota. Jednak w obecnych czasach stanowią zagrożenie pod wieloma względami.

Kuna domowa może okazać się prawdziwym utrapieniem, kiedy zadomowi się na naszym strychu, piwnicy, altance lub innym miejscu, gdzie może schronić się przed zimnem. Zwierzęta te znaczą terytorium moczem i odchodami, przez co bardzo często mogą tym dewastować nasze miejsce zamieszkania. Są również bardzo hałaśliwymi zwierzętami, szczególnie podczas godów i zabaw z młodymi.

Stodoły, kurniki, garaże, piwnice, strychy – te i wiele innych miejsc, może paść ofiarą kun.

Prowadzą nocny tryb życia, więc ich tupanie oraz piski mogą nie dawać nam spać. Często uszkadzają warstwy ocieplające dach, przegryzają kable elektryczne lub niszczą silniki, nadgryzając elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Uszkodzenie przewodów hamulcowych może okazać się tragiczne w skutkach, kiedy będzie już za późno.

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na Antykuna.pl i sprawdź szczegóły!

ANTYKUNA.PL Paweł Luberda Skuteczne Odstraszacze Gryzoni
ul. Piękna 3, 32-020 Wieliczka
tel. 607 403 777
biuro@antykuna.pl


Zobacz naszą ofertę!