Kuna w domu! Co robić?

Kuna w domu! Co robić?

Nieszczęścia chodzą po ludziach. Kuny to sprytne i bardzo zwinne stworzenia, które wykorzystają każdą nieuwagę domownika oraz najdrobniejszą lukę w zabudowie. Jak postępować w sytuacji, kiedy widzieliśmy kunę bądź podejrzewamy jej obecność w domu?

Na początek dobrze jest odróżnić dwa osobniki od siebie. Kuna domowa ma około 50 cm długości, nie wliczając ogona. Oprócz większej budowy ciała kuny leśnej, rozróżnia je kolor plamki na piersi. W przypadku osobnika domowego zauważymy białą plamkę na brązowym futerku. Nieco większy, leśny osobnik charakteryzują się żółtawą plamą.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie virus-4937340_640.jpg
Kuna domowa jest wyraźnie mniejsza od leśnej, a na jej futrze znajduje się biała plama.

Przy kunach należy zachować szczególną ostrożność, lecz przede wszystkim nie panikować. Dorosłe osobniki potrafią skakać na odległość 3 m. Posiadają ostre zęby i silne łapy, które pozwalają im pokonać niejedną przeszkodę na drodze do ciepłego poddasza. Kiedy zwierzę się już zadowoli, zaczyna się buszowanie. Kunę zdradzają trzy cechy:

Niszczy – izolację cieplną, wygryza tunele, szarpie folię dachową oraz przegryza kable.
Hałasuje – biega i przeciska się przez różnorakie szczeliny bądź głośno “kłóci” się z innymi osobnikami.
Brudzi – pozostawia po sobie psujące się resztki pokarmu w postaci gryzoniów, nietoperzy, żab.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie rat-2519097_640.jpg
Leśnego osobnika charakteryzuje większa, masywniejsza postura oraz żółtawa plama na piersi.

Kuny domowe są niesamowicie inteligentne i przystosowane do “walki” z człowiekiem. Na dodatek nie boją się psów i kotów przebywających w domu. Samodzielne przepłoszenie zwierzęcia może okazać się wyjątkowo trudne i kłopotliwe. Pułapki często bywają nieskuteczne, a jakiekolwiek próby przekrzyczenia i przegonienia jej nie przyniosą żadnych efektów.

Zachęcamy do skorzystania z odstraszaczy, które wygnają na dobre obecnie przebywające na naszym terenie zwierzę oraz każde, które będzie zbliżało się do posesji domu. Urządzenia pracują na częstotliwościach niesłyszalnych dla człowieka, dzięki czemu mogą pracować 24 godziny na dobę i chronić dobytek przed szkodnikami, jednocześnie nie wyrządzając im szkody.

Zobacz naszą ofertę!