Kuna leśna – tumak

Kuna leśna – tuman

Kuna leśna to zwierzę trochę większe od kuny domowej. Ma nieco masywniejszą posturę, lecz obie przedstawicielki rodziny łasicowatych można od siebie łatwo odróżnić, dzięki różnicy w umaszczeniu oraz kilku innych szczegółach.

Futro u tumaka jest ciemniejsze niż u kamionki (kuny domowej). Śliniak ma barwę kremowożółtą i kończy się na wysokości piersi. Uszy mają mniejszy rozstaw i są dosyć długie. Mierzy nawet 55 cm długości ciała, do której doliczamy ogon (20-28 cm). Waga nie przekracza 2kg.

Należy do niezwykle zwinnych zwierząt i wspaniale porusza się w koronach drzew. To drapieżnik, który poluje na swoje zdobycze, często również bardzo szybkie. Musi dostosować się do warunków w przyrodzie. Żyje w lasach iglastych, liściastych i mieszanych, ale pod kilkoma ważnymi warunkami.

Niezbędny okazuje się drzewostan z licznymi dziuplami, dzięki którym kuna ma możliwość komfortowo schronić się przed niebezpieczeństwami. Co ciekawe istnieją miejsca, gdzie drapieżnik żyje w każdym typie środowiska, a na dodatek przewyższa populacją kunę domową. Możemy to zaobserwować na Minorce oraz w Szkocji.

Jest to prawdopodobnie związane z brakiem wrogów naturalnych, dlatego kuny czują się tam całkiem dobrze. W Polsce sytuacja wygląda inaczej i największe zagęszczenie tych zwierząt napotkamy na terenach leśnych, gdzie ludzka technologia nie zakłóca spokoju. Dodatkowo zagrażają jej u nas wilk, ryś, a nawet lisy.

Właśnie dlatego zwierzę to wędruje bliżej domów, poszukując schronienia i pożywienia. Przegryza okablowanie, niszczy ocieplenia i zostawia odchody. Warto odstraszyć je od domu, zanim uzna je za swoje miejsce i zacznie psoty.

Antykuna – pozbądź się szkodników raz, dwa!
Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na Antykuna.pl i sprawdź szczegóły!

ANTYKUNA.PL Paweł Luberda Skuteczne Odstraszacze Gryzoni
ul. Piękna 3, 32-020 Wieliczka
tel. 607 403 777
biuro@antykuna.pl


Zobacz naszą ofertę!