Groźny gryzoń w ogródku — karczownik

Groźny gryzoń w ogródku — karczownik

Na Twoim trawniku pojawiły się kopce podobne do kretowisk, a korzenie drzew i krzewów mają ślady uszkodzeń? To może oznaczać, że w ogrodzie zadomowił się karczownik ziemnowodny.Jak go rozpoznać?

Zwierzę to znane jest pod wieloma nazwami. Najbardziej popularną jest szczur wodny. Wynika to z faktu, że gryzoń ten bardzo często żyje nad brzegami rzek, jezior, czy też stawów. Mimo tego potrafi on dostosować się do każdego środowiska, w tym do naszego ogródka.

Jest to bardzo charakterystyczne zwierzątko. Ma od 13 do 25 centymetrów długości i bardzo długi ogon. Przypomina on trochę kreta lub nornice. Jednak swoją budową ciała jest bardziej zbliżony do chomika, czy też myszy.

Karczownika bardzo trudno w ogrodzie spotkać. Tworzy on bowiem kopce podobne do krecich, a w miejscach, w których żeruje, rośliny stopniowo usychają i umierają. Rzadko również wychodzi na zewnątrz. Aktywny jest w nocy, a większą część dnia spędza w swoich podziemnych korytarzach.

Karczowniki najczęściej prowadzą wodny tryb życia


Czym żywi się ten szkodnik ogrodowy?

Karczownik latem żywi się przede wszystkim korzeniami, kłączami, bulwami i cebulami roślin uprawnych. Jesienią natomiast przemieszcza się z terenów w pobliżu wody do wyżej położonych sadów i ogrodów. I to wtedy możemy go najczęściej spotkać.

W zimie pod śniegiem potrafi budować korytarze prowadzące do żerowisk, a są nimi często korzenie drzew owocowych. Ogryza on korę na szyi korzeniowej i przegryza nawet grube korzenie drzew. Pożywia się też kłączami, bulwami i cebulami kwiatów. Jego przysmakiem jest marchew i seler. Karczowniki potrafią wyrządzić spore szkody na naszych uprawach.

Dieta tego gryzonia uzależniona jest od danej pory roku


Jak pozbyć się szkodnika z ogrodu?

Do walki z karczownikami można wykorzystać swoich czworonożnych przyjaciół. Młody, sprawny kot potrafi obronić terytorium przed całą kolonią gryzoni. Psa jednak lepiej w to nie angażować, ponieważ szukając karczownika przekopie pół ogrodu.

Dodatkowo ogrodzenie fragmentów ogrodu siatką o drobnych oczkach, wkopaną na pół metra w ziemię, uniemożliwi przejście gryzoni. Sadzenie drzewek w metalowych siatkach również zabezpieczy ich korzenie przed zgryzaniem.

Bardzo dobrym wyjściem jest stosowanie urządzeń emitujących dźwięki roznoszące się wzdłuż korytarzy. Skutecznie potrafią zniechęcić karczownika do dalszego pobytu w naszym ogrodzie. Jeśli szukasz skutecznych odstraszaczy, to sprawdź nasz sklep internetowy.

Zobacz naszą ofertę!