Dlaczego kuny atakują nasze domy i samochody?

Dlaczego kuny atakują nasze domy i samochody?

Kuna to tylko z pozoru niewinne i nawet urocze zwierzę. Wydaje się, że zamieszkuje tylko lasy i łąki oraz stroni od ludzi. Jednak osoby zmagające się z tymi drapieżnikami mogą potwierdzić, że prawda jest zupełnie inna.

Kuny nie tylko przenoszą choroby i pasożyty. Często także niszczą nasz dobytek, począwszy od izolacji w domach, przez rzeczy schowane w garażach, po kable w samochodach. Nawet mieszkańcy dużych miast coraz częściej zauważają dzikie zwierzęta.Dlaczego kuny przenoszą się do miast?

Przyczyną takich migracji jest zbyt duża ingerencja człowieka w leśne środowisko. Zniechęcone hałasem zwierzęta szukają nowego schronienia, więc kierują się w stronę pachnących jedzeniem ludzkich osiedli. Strych w domku jednorodzinnym lub piwnica gwarantują kunom dostęp do pożywienia i spokój na czas okresu rozrodczego. Dodatkowo, materiały ociepleniowe stanowią budulec dla gniazd. 

Kuny często cierpią na świerzb, który pośrednio często doprowadza do ich śmierci. Ludzkie domy oprócz ciepłej kryjówki zapewniają zwierzętom również pomoc w walce z chorobą. Za pomocą ociepleń z wełny mineralnej kuny mogą się wyczesać i na chwilę zapomnieć o uporczywym problemie.Nieustraszone drapieżniki

Brak naturalnych wrogów w przyrodzie – to kolejny powód, przez który kuny tak chętnie grasują w pobliżu naszych osiedli. Nie boją się ludzi, ponieważ w naturalnych siedliskach nikt na nie nie poluje. Jako drapieżniki mają również wyostrzony węch, co czyni je wrażliwymi na zapachy dochodzące z domów i samochodów. Woń płynu do spryskiwaczy jest dla nich szczególnie zachęcająca – w połączeniu z ciepłem bijącym od silnika działa na kuny jak magnes. 

Kuny są aktywne głównie wieczorem i w nocy – w momencie, kiedy zazwyczaj kładziesz się do snu. Dlatego też trudno przyłapać je na gorącym uczynku i odpędzić.

Kuna w naturalnym środowisku
Kuna w naturalnym środowisku


Jak sobie z nimi poradzić?

Na szczęście nasze odstraszacze nie potrzebują wolnego ani odpoczynku, działają 24 godziny na dobę. Dzięki temu zapewniają stałą ochronę przed nieproszonymi gośćmi, a Ty możesz spać spokojnie.

Zobacz naszą ofertę!