3 największe mity na temat szczurów

3 największe mity na temat szczurów

Szczury cieszą się złą sławą. Obwiniane są przede wszystkim za wywołanie wielkich epidemii, takich jak dżuma. Nie wszystko jednak co o nich słyszymy, jest prawdą. Oto 3 mity na temat tych inteligentnych stworzeń.



Szczury przenoszą choroby i zarazki

Wbrew powszechnym stereotypom szczur nie jest odpowiedzialny za rozpowszechnianie groźnych chorób zakaźnych. Przez wiele lat obwiniano te małe szkodniki za wywołanie pierwszej epidemii dżumy w XIV wieku. Jednak najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Oslo dowodzą, że odpowiedzialnością za transport zarazków należałoby obwinić pchły i wszy pasożytujące na ludziach, a nie na szczurach. Jednak prawdą jest fakt, że gryzonie te mogą stanowić idealny transport dla groźnych pasożytów na inne większe obszary.

Zarazki powodujące dżumę przedostały się do Europy nie za sprawą szczurów.


Szczury zjedzą wszystko

Szczury nie jedzą wszystkiego, co napotkają na swojej drodze. W rzeczywistości, jak większość zwierząt, mają swoje preferencje żywieniowe. Są nawet całkiem wybredne. Przystępując do konsumpcji, oddzielają od reszty te części posiłku, których nie lubią. Mogą cierpieć nawet na cukrzyce lub otyłość. Na wolności preferują zboża, nasiona, orzechy, owoce i warzywa, ale także nie pogardzą mniejszymi zwierzętami oraz owadami.

Szczury są wybrednymi stworzeniami.


Woda gazowana może zabić szczury

Jedna z miejskich legend głosi, że szczura można zabić za pomocą wody z bąbelkami. Historia ta powstała na fakcie, że te gryzonie nie potrafią bekać. Jednak gazy gromadzące się w ich układzie pokarmowym nie sprawią im dużego kłopotu. Zamiast sprawdzać miejskie legendy w celu poradzenia sobie z tym niechcianymi szkodnikami, zainwestuj lepiej w nieszkodliwe i profesjonale odstraszacze.

Zobacz naszą ofertę!